Kas ir kāršu spēles?

Kas ir kāršu spēles? janvāris 14, 2018

Viens no iecienītākajiem brīvā laika aizpildīšanas veidiem, joprojām ir kāršu spēles. Dāmas sanāk vakaros uz Bridža partijām, vai vīri piektdienas vakaru pavada spēlējot pokeru – liekas, kas tāds būtu iespējams pirms gadiem 20, kad tehnoloģijas tik ļoti nebija pārņēmušas mūsu ikdienu, bet nē, šādi spēļu vakari tiek rīkoti joprojām un tiem ir liela atsaucība.

Tā pat, arī kazino un spēļu zālēs, tieši kāršu spēles ir iecienītākās uzreiz aiz spēļu automātiem. Par spīti tam, ka kāršu spēles tiek pozicionētas kā azartspēles un skolās starpbrīžos tās spēlēt nedrīkst, būs grūti atrast kādu ģimeni, kurā augtu bērns, kurš nemācētu spēlēt Cūkas jeb Durakus, vai kurā tēti laiku pa laikam nesanāktu kopā uz pokera turnīru. Kāršu spēles ir lielisks brīvā laika pavadīšanas veids arī ģimenes lokā.

 

Nedaudz no vēstures.

Par kāršu spēļu pirmsākumu tiek uzskatīta 9. gadsimta Ķīna. Eiropā tās pirmo reizi parādījās ap 14. gadsimtu un tās te ieveda musulmaņi. Piecpadsmitā gadsimta vidū Itālijas apkārtnē tika radītas pirmās Taro kārtis, ko arī mūsdienās plaši izmanto zīlēšanā. Katra impērija centās kārtis zīmēt pa savam, taču saglabājot to mastus un nozīmi. Kārtīm ir liela saistība ar iekarojumiem un karavīriem, jo tieši tādā veidā kārtis izplatījās pa pasauli. Pīķi un kāravi ir atainoti kā bruņojuma simboli, erceni kā karavīru vīrišķība. Kārtis, ko mūsdienās plaši izmanto lielākajā daļā kāršu spēļu ir angļu, amerikāņu un franču krustojums. Dažas kāršu spēles mūsdienās ir pielāgotas ar speciālām kāršu kavām, piemēram UNO, kas ir populāra spēle daudzās ģimenēs, agrāk tika spēlēts ar parasto spēļu kāršu kavu.

 

Populārākās kāršu spēles.

Laika gaitā cilvēki devuši priekšroku atsevišķām kāršu spēlēm, kas kļuvušas ļoti populāras visā pasaulē:

  • Pokers – pokers vistiešākajā veidā apzīmē kāršu spēļu kopu. Aptuveni 120 spēles veidi slēpjas zem šī nosaukuma. Populārākais pokera veids, ko spēlē visā pasaulē ir Texas Holdem;
  • Blackjack jeb pie mums saukta par Acīti – spēles mērķis ir uzveikt dīleri ar kāršu vērtību kas ir maksimāli pietuvināta vai vienāda ar skaitli 21
  • Cūkas jeb Duraki – spēles mērķis ir uzvarēt parējos spēles dalībniekus, nokaujot vājākās kārtis ar savām stiprākajām.